Dodávané množstvo kompresora je prispôsobené príslušnej potrebe stlačeného vzduchu. Potreba energie klesá so zníženým dodaným množstvom. Tlak v sieti PN je konštantná.
Existujú rozličné spôsoby, ako meniť objemový prietok. V prípade potreby je možné tiež vzájomne kombinovať:
Regulácia rýchlosti
Zmena otáčok motora mení dodávané množstvo kompresora. Používa sa predovšetkým v kompresoroch so spaľovacími motormi. U elektricky poháňaných kompresorov sa regulácia otáčok zvyčajne vykonáva pomocou frekvenčného meniča.
Dodávané množstvo je regulované nepretržite od 40-100%.
Dodatočné ovládanie miestnosti (iba piestové kompresory)
Zväčšením škodlivého priestoru dochádza k silnejšej opätovné expanzii stlačeného vzduchu. Ak otvoríte niekoľko prepojovacích miestností po sebe, je možné množstvo dodávky postupne znižovať. Existujú tiež varianty, v ktorých možno ďalšiu miestnosť priebežne rozširovať.
Regulácia spätného toku (iba piestové kompresory)
Dodávané množstvo kompresora sa znižuje otvorením sacích ventilov počas kompresného zdvihu. Doba otvorenia sacích ventilov určuje zníženie stlačeného objemového prietoku.
Je možná čiastočná regulácia záťaže vo výške približne 25-100% z dodaného množstva. Ak sací ventil zostane otvorený počas celého kompresného zdvihu, dodávané množstvo sa vráti na nulu.
Ovládanie sacieho plynu
Nastaviteľný plyn v sacom potrubí znižuje sací objem. K automatickému ovládanie sa používa tlakový servoventily, na ktorý sa aplikuje príslušný tlak v sieti. Ak tlak v sieti poklesne, škrtiacej ventil sa zodpovedajúcim spôsobom otvorí a kompresor nasaje viac vzduchu a objem dodávky sa zvýši. Akonáhle tlak v sieti zostane stabilný, škrtiacej ventil sa zatvorí a kompresor pracuje v režime spánku.
Dodávané množstvo sa neustále mení od 0-100%. Požiadavka na elektrický výkon neklesne pod 70%.