Bezpečnostní ventil- Poistný ventil

Inštalácia poistného ventilu
Inštalácia poistného ventilu na nádrž na stlačený vzduch je vyžadovaná zákonom.Inštalácia poistného ventilu na nádrž na stlačený vzduch je vyžadovaná zákonom.

Keď tlak vnútri zásobníka PN (tlak v sieti) vzrastie na maximálny prevádzkový tlak v zásobníku na stlačený vzduch (napr. Maximálny tlak v kompresore 10 bar, prevádzkový tlak v zásobníku 11 bar), musí sa bezpečnostný ventil otvárať pomaly.

Ak tlak v sieti vzrastie na 1,1násobek menovitého tlaku (napr. Tlak v nádrži 11 bar, poistný ventil 12,1 bar), musí sa poistný ventil úplne otvoriť a pretlak vyfúknuť. Je dôležité zabezpečiť, aby bol prierez výfukového otvoru poistného ventilu dimenzovaný tak, aby bolo možné odfúknuť celý čerpaný objem všetkých pripojených kompresorov, bez toho, aby tlak v nádrži ďalej stúpal.

Ak sa existujúca sieť stlačeného vzduchu následne rozšíri, zvyšuje sa počet kompresorov. Zodpovedajúce zväčšenie poistného ventilu možno ľahko prehliadnuť. Ak poistný ventil už nemôže odfúknuť celý čerpaný objem kompresorov, vzrastie prevádzkový tlak v nádrži na stlačený vzduch. V extrémnych prípadoch to môže viesť k výbuchu nádrže na stlačený vzduch.
Bezpečnostná kontrola

Aby nedochádzalo k poddimenzovaniu poistného ventilu, musí byť bezpečnostný ventil skontrolovaný pri každom rozšírení kompresorovej stanice.

Sieťové pripojenia nádrže na stlačený vzduch je zablokované. Tlakové spínače sú premostené, takže kompresory sa už nevypínajú automaticky.

Tlak v nádrži stúpa, kým bezpečnostný ventil nereaguje. Tlak vo fľaši nesmie prekročiť 1,1násobek limitnej hodnoty (napr. Tlak vo fľaši 11 bar, poistný ventil 12,1 bar). Ak k tomu dôjde, je poistný ventil poddimenzovaný a musí byť vymenený.